Ornityna – aminokwasy endogenne

Wśród aminokwasów endogennych warto wyróżnić choćby ornithine, czyli jeden ze związków syntezowanych wewnątrz naszego ciała. Substancja ta nie wchodzi do grona jakoś specjalnie znanych aminokwasów, lecz warto mieć jakieś pojęcie o niej. Szczególnie że to właśnie ona odgrywa niemałą rolę w kontekście prawidłowego działania naszego organizmu.

Warto wymienić wśród niemałej ilości funkcji zwłaszcza proces noszący nazwę cyklu mocznikowego. To nie goniec oczywiście korzyści wynikającej wprost ze wspierania się ornityną. Udowodniono bowiem, że aminokwas ten jest również odpowiedzialny za poprawę wytrzymałości, a do tego neutralizuje zagrożenia prowadzące do urazów.

Wspomniana niewielka popularność tego aminokwasu wynika nie z braku zalet, lecz stosunkowo niewielkiej ilości badań w kontekście przydatności, chociażby w sporcie. Warto jednak podkreślić, że coraz to częściej spotkać można wykorzystywane te aminokwasy w przeróżnych odżywkach dla sportowców. Tym samym może jednak warto poświęcić nieco uwagi ornitynie i przekonać się odnośnie do jej skuteczności na własnym przykładzie.